2012. szeptember 27., csütörtök

Kérem a következőt


Praktikus énem ráeszmélt úgy szeptember közepén, hogy társadalombiztositva vagyok. És ha már igen, akkor ki kéne használni.

Nem csak azért, mert kiváncsi vagyok, milyen a német egészségügyi ellátás, hanem mert otthon most nincs TB-m, az éves orvoslátogatások meg úgyis esedékesek, és miért ne kapjam meg ingyen azt a minőséget, amiért otthon a magándokinál zsiros összegeket kellene fizetni.

Akkor gyerünk dokihoz! Ja, csak hova?! Az idő is szorit, mert már csak 2 hétig dolgozom, és ha nem dolgozom, nem is fizetik utánam a TB-t. Itt viszont nincs SZTK rendelő, amit mindenki ismer a városban, és csak oda kell menni és minden háziorvos egy kupacban megtalálható. Na de akkor hova menjek?!

Miután kollégáimtól nem kaptam kielégitő információt, a legkézenfekvőbb megoldást választottam: elugrottam az egészségpénztáram irodájába és kértem dokilistát.

11 oldalnyi orvossal a kezemben hirtelen a bőség zavara tört rám. Az anesztiziológustól a fogorvoson át a sebészekig mindeki rajta volt. Szerencsére kategorizálva és helység szerint bontva. 

Azt is megtudtam, hogy itt a biztositáson felül kell még egy negyedéves "rendelési dijat" fizetnem majd. 10 euró. Orvosonként. Kivéve, ha háziorvosi beutalókkal megyek. Akkor csak a háziorvosnak kell 10 eurót fizetni.

Nah, akkor nincs kérdés, kezdjük a háziorvossal.

Megközelithetőség és név alapján kiválasztottam valakit a listából. Elég jól megközelithető. A lakásommal szemközti épület.  A rendelője egy régi ház egyik emeletén volt berendezve. Pont, mint otthon a magánrendelők.  Eddig semmi extra. A recepción elmondtam, hogy beutalókért jöttem, nem is kell igazi vizsgálati időpont. Akadékoskodás nélkül azonnal nyomtatták is a kért beutalóimat. Wow. Ez egyszerű volt! Semmi "hol a kartonom?" "miért nem regisztráltattam magam a kartonozóban?" "sajnos nem adhatnak beutalót, mert nem vagyok hivatalosan a betegük" meg "már csak jövő májusra tudnak beutalót adni, mert elhasználták a kvótát" stb. 

Ez szimpi. Ráadásul a doki homeopátia specialista. Na, akkor mégiscsak kérek vizsgálatra is időpontot.




Ellátogattam a különböző orvosokhoz és megállapitottam, hogy a német egészségügy szuper.
Gördülékeny, szinvonalas, betegcentrikus. 

Igazi szolgáltatás! 

Jártam kórházban is, bár ezt nem szándékosan terveztem bele a beszámolómba. A Sors (és Anetta) közbenjárásának köszönhetően szereztem tapasztalataimat.

Hát nem kedves tőle, hogy pont akkor kerül kórházba, mikor épp az egészségügyről irok tanulmányt? : - D


Részletesebb beszámoló orvosonként:


Bőrgyógyász

Ha betöltöttem volna már a 35-öt, évente alapellátásként vizsgálgatná a német egészségügy az anyajegyeimet, de igy külön kell kérnem. Otthon egyszer voltam eddig ilyen anyajegyfotózáson. 20 ezrembe került, és kb 10 perc alatt elkapkodta a doki (miután 1 órát várakoztam), aztán már terelgetett is kifelé, hogy a következő páciensről is legombolhasson egy irreális összeget.

11.15-re kaptam időpontot. 11.10-kor érkeztem. Rövid adatfelvétel (30 mp), majd helyet foglalás a váróteremben.
11.15-kor (!!!) szólitanak és bevezetnek a vizsgálóba. Jön a doki, bemutatkozik, elbeszélgetünk, megvizsgál,  magyaráz, barátságos, udvarias. Nem siet. Úgy érzem magam, mint egy ügyfél. Mint egy magánbeteg. Aki számit. Aki épp egy szolgáltatást vesz igénybe. Mindezt ingyen. Mert a fent leirt minőség megvan otthon is. Persze. Csak mibe kerül... Amellett, hogy az ember fizetéséből nem keveset vonnak le TB cimen... 


Szemész

Éves kontaktlencse ellenőrzés. Állami dokinál nemtom, hogy van otthon. Évek óta nem volt időm arra, hogy másfél napig üldögéljek a rendelő klórszagú folyosóján -- miután 3 héttel korábban időpontot is foglaltam a vizsgálatra. Inkább magándokihoz jártam. Az idő pénz. Pár ezer forintot megér, hogy ne csesszek el egy napot a váróteremben.

Időpontom van 10.30-ra. A rendelő hasonló a bőrgyógyászéhoz: recepció, hangulatos váróterem, felszerelt vizsgálók. 10.30-kor szólitanak. Tekintetbe veszik, hogy a szemészeten megforduló betegek látásukban korlátozottak lehetnek, ezért nem erőlködnek azzal, hogy vizuális ingerekkel zavarják meg a lelki nyugalmunkat, meg különben is, akinek rossz a szeme, annak jobb a hallása, úgyhogy csak olyan piaci kofásan beüvölt a recis a várószobába: Frau Horváááááth


Frau Horváth befárad a rendelőbe, valami asszisztens féle komputeresen megvizsgálja a szemét, majd kis szünet után megérkezik az orvos is. Újabb géppel újabb vizsgálat. Kicsit hiányolom a fali olvasótáblát meg az 50-es éveket idéző lencserakosgatós retro szemüvegkeretet, amit spanyolcsizma stilusban igazitanak az ember fejének méretére, hogy aztán villámsebességgel ki-berángassák benne a lencséket, mindig megkérdezve, hogy melyik lencsével találta a kedves beteg jobbnak a látását, de soha meg nem várva a választ.


Az orvos itt is tök ráérős, odafigyel, szolgáltat. És mindeközben NEM a váróteremben üldögélők idejével játszik. Mert  itt úgy adnak időpontot, hogy az tartható legyen. Kapkodás nélkül. Inkább üresjárat, mint overbooking. Igy is lehet. És máris ügyfélnek (vagyis ez esetben betegnek -- haha) érzi magát az ember.
11:00-kor már az utcán vagyok. Tetszik a német pontosság.


Fogorvos

10:30-ra van időpontom. Picit korábban érkezem. Kitöltetik velem a szokásos fogdokis kérdőivet allergiákról, betegségekről. Elégedett vagyok a némettudásommal és a hipochonder előképzettségemmel. Elég jól boldogulok a kérdésekkel, csak a véralvadás-zavart nem értem, meg a helyi érzéstelenitéssel kapcsolatos álláspontomra vonatkozó kérdést kell megmagyaráztatnom a recepcióssal. ("Nagy hangsúlyt fektet-e Ön a helyi érzéstelinités fontosságára? Igen/Nem" De idióta kérdés. Értekezzek elméleti sikon az érzéstelintés fontosságáról, vagy mondjam meg látatlanban, hogy kérek-e majd szurit?!)

10:35-kor szolitanak. Ej-ej, 5 perc be nem tervezett várakozás. Hjah, a németek sem az igaziak már :-)

Tiszta dizájn a rendelő. A fogorvosi eszközök és gépek áramvonalasak. Olyan a különbség, mint a fürdőszobáknál. A vizcsap az mindenhol vizcsap, de némelyik műalkotás szinvonalú. Na, itt ilyen furák voltak a gépek. Van pénz a bizniszben, az látszik.

Bejön egy asszisztens/tanuló/fogesztéta (nemtom melyik) csajszi és közli, hogy csinál egy röntgent és leszedi a fogkövemet. Most rögtön?! Hellóka, nem kéne előbb belenézni a számba? Mi van, ha most szedettem fogkövet vagy ha nincsenek fogaim? Meg különben is: én konzultálni jöttem. Mondják szépen meg, mi a helyzet a számban, aztán majd eldöntöm, milyen kezelést kérek.

A röntgent és fogkőeltávolitást megelőzési célból támogatja az egészségpénztáram. Ingyen van. Ja jó, akkor egy kiméletes verziót kérek, az ultrahangos gépet ki is hagyhatjuk. Utálom, ha lebontják a fogzománcomat, mert látnak rajta valami mikroszkópikus semmit.


Mikor megvagyunk, jön a doki, és megállapitja, hogy nincs szükség más beavatkozásra. 
Hurrá! 
Jók a fogaid, Orsi, visszateheted őket! : - )

Ja, 11:30-kor távozom.


Háziorvos

Ez szép történet volt. Hajnalig dolgoztam és már előző napokban is csak 5 órákat aludtam. 
9-re volt időpontom. Alig birtam kivakarni magam az ágyból 8.45-kor. Gyorsan (?) magamra aggattam valami ruhát, pisi, mosdás (zuhanyra nincs idő), kontaktlencse, jesszus 8.59 van, fogmosás skippelve, rágógumi, spuri. 
Még jó, hogy a rendelő 15 méterre van csak.

Behiv a doki, kifaggat a kórtörténetemről, vérnyomást mér (90/50 LOL), mondom neki, hogy gyerekkorom óta vashiányos vérszegény vagyok. Kapok valami kezelést? Nem, de szedek vasat, merthogy pár éve vega is vagyok. Na, akkor meg kéne nézni a vérképemet. Jó -- mondom meggyőződés nélkül, merthogy 5 nap múlva lelécelek innen, nem nagyon lesz erre idő.

Időm nincs a kifogásokat rendesen megfogalmazni, ott a doki kezében a tű. Miii?!?!?! Itt és most és azonnal?! : -- o  Ezek nem totojáznak. Nem kell hajnalban elballagni egy másik rendelőbe egy másik napon, ahol leveszik a vért, majd egy újabb napon elmenni az eredményért és egy újabban elvinni a dokimhoz?! Nem vagyok én ehhez hozzászokva. Nekem kérem lelki felkészülés kell a vérvételre, meg uzsonnacsomag, hogy amint magamhoz tértem az ájulásból, pótolhassam az ellopott vörösvérsejteket. És keveset aludtam, gyengének érzem magam és nem reggeliztem és jaj jaj jaj. 
Jaj, ez hirtelen ért. De ha ma leveszi a vért, péntekre van erdemény. Az jó, mert hétfőn én már úton leszek (majdnem) hazafelé. És majdnem 2 éve nézettem meg utoljára a vérképemet. És csak 2 ml-t akar levenni, nem 4 fiolát, mint otthon szokták.  Na, legyen, túl fogom élni.

Túléltem : - )


Nőgyógyász

Mindenekelőtt azzal kezdem, hogy kiábránditom kiváncsi himnemű olvasóimat. Nem fogom a nőgyógyászati vizsgálat rejtélyes titkait felfedni. : - P

Az időpontfoglalás pont olyan, mint Magyarországon. Mármint a magánrendeléseken. A jobb orvosokhoz 2 hónap múlva van csak időpont, a legnépszerűbbhöz meg várólista van, de arra is csak 2013 januártól vesznek fel...
Ezt persze nincs időm kivárni, úgyhogy addig próbálkoztam, mig találtam egy dokit Wasserburgban (10 km), aki 1 héttel későbbre tudott időpontot adni.


Picit megint korábban érkeztem és megint meglepődtem, mikor azonnal a tettlegességig fajult a regisztráció. 

Rövid adatfelvétel után kezembe nyomták a pisipoharat. Ja igen. Itt tisztelik a másik ember idejét. Nem küldözgetik külön laborba, mindent helyben intéznek.
Ami szuper ötletes: a WC fülkében van egy elhúzható ablak, ott kell beadni a poharat, nem szükséges állófogadás jelleggel, teli pohárral a kézben kóvályogni a folyosón.

A vizsgálat első részeként a labor-orvossal konzultál az ember (súlymérés, vérnyomás, stb), aztán jön a valódi doki.

Anyagiak: Az egészségpénztár állja az alapvizsgálatokat, csak az extra szűrésekért és ultrahangért kell fizetni.

Itt fél óra alatt végeztem. Álom, nem? : - )



Kórház

Csütörtök este történt. Fáradt vagyok, készülök ágyba bújni. Csörög a telefonom. Anetta az. Brgzzzzzkxxxxz. . .  kórházban van ssssssrttthhhssszt  mentőautó krgtrkrgtrksss . . .  alá kell irnia a papirt gzzzzzzzzkrtzz a barátnője beviszi. Mi van?! Borzasztó rossz a vonal. Sokadik elismétlésre annyit kihámozok, hogy valami van a kezével, ezért bement a kórházba, de haza akar jönni, viszont vissza kell mennie, és engem kér meg, hogy vigyem őt be. Jó, hát szivesen. 10 perc múlva itthon van és megbeszéljük. Jó.

Egy óra múlva kezdek aggódni: mi van, ha rosszul értettem és nem bevinnem kell, hanem elhoznom kellett volna és most engem vár valahol?
Pár perc múlva eloszlik az aggodalmam, Anetta megérkezik.

Na, mesélj, mi történt!

Egész nap zsibbadt a keze, meg el is volt kékülve, a doki meg vérrögre gyanakszik és be akarta utalni Ravensburgba a szakkórházba, de Anetta nem hajlandó mentőautóval menni (pedig az mekkora buli :D és még ingyen is van), inkább én vigyem be. Ravensburgba. Ne baaaa!!! Ravensburgba? Ezt nem emlitetted a telefonban...  Azt hittem, Lindauba.

Na, akkor cuccolj össze, felőlem indulhatunk.

Á, nem cuccol semmit, ott maradni úgysem fog, csak a vizsgálat miatt megyünk. Úgy érted, hogy meg is várlak ott? Finoman adagolod a részleteket. : - ) 
Előző éjjel 4 órát aludtam, lecsukódik a szemem, mindjárt 10 óra, lesz vagy hajnali 2 mire ágyba kerülök. Na mindegy. Anettának nem lehet nemet mondani, olyan aranyosan tud kérni. Meg hát a kisdobos segit, ahol tud.

Azért dobj már be egy fogkefét meg pizsamát, ki tudja... Neeeem, semmiképp nem marad ott. Nem hajlandó kórházban aludni. Én azért kétlem, hogy éjjel nekiállnak szakvizsgálatokat végezni, de majd meglátjuk.

Megérkezünk a kórházba. Nincs klórszag, falról leváló csempe, ózsdi öntöttvas radiátor és almazöld falak. Minden izléses és emberi. A vizsgálóban bőrfotel jellegű a betegágy. Vizelésbiztos nejlonlepedő és vaskeret nélkül. A kórházas sorozatokból ismert 21-ik századi eszközökkel mérnek vérnyomást és szivritmust, majd betolják az EKG berendezést (nem pedig a beteget viszik az EGK szobába). A tapadókorongok rögzitéséhez elpárolgó zselét használnak, megkimélve ezzel a beteget az utólagos nyálkamentesités kellemetlen negyed órájától. Tiszta luxus eddig.


Vérvétel, neurológus, ilyen-olyan vizsgálatok. Nincs a halálán -- ez jó hir. De meg kell várnunk a vérvétel eredményét. Rosszat sejtek. Gondolom a labor majd csak reggel 7-kor kezd... De nem. 1 óra alatt van eredmény és ebből fél már eltelt.

A vérkép elsőre OK, de a doki mágnesrezonanciás fejvizsgálatot és agyviz vizsgálatot is akar. Ki akarja zárni az agyvérzés lehetőségét. Nem túlzás ez egy kicsit? :-o  Anetta 22 éves.

Mindenesetre ilyen vizsgálatot csak kórházi betegenél végeznek, vagy több héttel előre kell időpontra jelentkezni. (Megjegyzem, itt legalább végeznek ilyet, és nem zavarják haza a fejre esett, agyrázkódásos, bevérzett szemű beteget, mondván, hogy ha a saját lábán birt befáradni, nem lehet vérrög a fejében. Mint velem tették 2 éve. ) Szóval Anettának mégis bent kell maradnia. De csak másnapig.

Csakhogy ő nem akar. Nincs nála pizsama. Meg fogkefe. . .
Kap majd a kórháztól. Az nem jó, neki a sajátja kell. És le fog merülni az iPhone-ja. Meg a plüssmacija is kell. 
Ne má, most szivatsz? Éjfél van, max 6 órát fogsz itt aludni, nem birod ki ezek nélkül?! Nem. És akkor most hazajössz aludni és holnap reggel valaki visszahoz? Neeem, csak hazaugrunk a maciért, és jöhetünk vissza. Éjszaka. Mindezt olyan természetes ártatlansággal mondja, hogy le se b@ssza a biztositékomat. Pedig azért jó esély lenne rá különben.

Hihetetlen a csaj : - D 

Abban maradunk, hogy közlekedésbiztonsági okokból én már nem fuvarozom őt vissza éjjel.  Majd egy másik kolléga. És valóban akad jelentkező. Még jó, hogy a többiek hajnali 1-ig dolgoznak, épp elcsipjük őket a munkahelyen.
Kórházi ebéd

Hajnalban kerülök ágyba, reggelre orvoshoz van időpontom, megint nem alszom sokat.


Aztán Anetta délután felhiv: megvannak az eredmények, szerencsére semmi baja, hazaengedik. : - D
Mehetek érte. . .



Szumma szummárum:

Elégedett vagyok a német orvosi ellátással.

Úgy tűnik, igy is lehet.  . .

Magánpénztáras egészségbiztositás, de mégis államilag szabályozott normákkal és alapellátással. 
A magánrendelők szerződnek a pénztárakkal, nincs államilag fenntartott pénzzabáló rendelő, ami még lepukkant is.
Betegcentrikus ellátás, magas szinvonal. 
Hangsúly a megelőzésen: a biztositó inkább most fizet keveset a rendszeres vizsgálatokra, mint később sokat a gyógyitásra. Tök logikus, nem? Mindenki jól jár.


Lehet, hogy ezt a rendszert kellene példaként nézegetnünk, mikor magánpénztárakról beszélünk, és nem a kretén amerikait, ahol a fél országnak nincs biztositása, mert nem tellik rá?



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése